Czy automatyzacja pracy ma wpływ na stopę bezrobocia.

By | 16 lutego 2017

Ostatni okres czasu to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy poziom od 1991 roku. W październiku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a spadki były widoczne w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą wystąpić pewne kłopoty ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno tego typu sytuacja jest mocno widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od paru lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że to oni stawiają warunki. Lecz taka sytuacja pojawia się ostatnio w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu może być bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, lecz i dla całości gospodarki, którą pomoże napędzić odpowiedni wzrost pensji. Oprócz tego duże znaczenie zaczynają mieć pozapłacowe dodatki, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczyć do nich między innymi można sportowe karty, opiekę medyczną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co ważne, trendy w naszym kraju są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwowany jest systematyczny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w 2017 roku ilość ludzi pozostających bez pracy może sięgnąć poziomu nawet 200 milionów. Głównym powodem takich problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Pomimo tez licznych osób, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na wysokość bezrobocia. Tego typu hasła można usłyszeć już od dziewiętnastego wieku, a w dalszym ciągu pomimo używania ogromnych ilości najróżniejszych maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne technologie będą powodowały znikanie niektórych zawodów i tworzenie się innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny w swój rozwój i nie bać się zmian.