Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na stopę bezrobocia.

By | 16 lutego 2017

Ostatnie kilka miesięcy to naprawdę dobra sytuacja na rynku pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie osiągnęło najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku wynosiło około ośmiu procent, a jakieś spadki były widoczne aż w 14 województwach. Sytuacja taka dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem odpowiednich ludzi.

Z całą pewnością taka sytuacja jest widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od kilku lat pracownicy są świadomi tego, że to oni dyktują warunki. Lecz taka sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz większej ilości branż, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja jest dość korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, ale także dla naszej gospodarki, którą może rozruszać wzrost wypłat. Dodatkowo duże znaczenie zaczynają mieć dodatkowe benefity, którymi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi sportowe karty, prywatną opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, tendencje w naszym kraju są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwuje się ciągły wzrost wysokości bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w bieżącym roku ogólna liczba ludzi bez pracy może osiągnąć poziom powyżej dwustu milionów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo opinii wielu ludzi, technologiczny postęp i automatyzacja pracy nie wpływają zbyt mocno na wysokość bezrobocia. Hasła tego typu słyszy się często od XIX wieku, a w dalszym ciągu mimo używania ogromnych ilości urządzeń i maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne powodują wymieranie niektórych profesji i tworzenie się innych.

Ich liczba w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc utrzymać się na rynku inwestować powinny we własny rozwój i nie obawiać się zmian.